פרויקטים של בדואים

 

פרויקטים של בדואים

 

הרבה מפעילותה של יחידת הנשים במרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי מתמקדת בנשים בדוויות בנגב שהמטרה מאחוריה היא לתמוך ולהרחיב את היוזמה בדרום ישראל כדי לשלב עוד 160,000 בדווים שחיים בנגב בתוך המיינסטרים הכלכלי של מדינת ישראל.

 

אסאלה

מאז שנת 2005, המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי הוביל פרויקט של יזמות עסקית קבוצתית לבדווים של ישוב תל שבע בנגב. היוזמה הכילה היקף רחב של הכשרה מקצועית, שילוב שיטת ניהול העסקים הקונסרבטיבית והמרכיב השיווקי עם מערכת חזקה של הכשרה בוטנית מקצועית, המתבססת על תוכנית הקבוצה להקים עסק כדי לייצר ולשווק תחליבי עור וקוסמטיקה, קרמים ומשחות על בסיס תרופות צמחיות בדוויות מסורתיות. תשעת הנשים שבקבוצה עדיין מפיקות תועלת מהייעוץ שמספק להן המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי ומשרשרת ההדרכות המגוונות בזמן התהליך (הדרכה משפטית, משימת ניהול פרויקט לתת הדרכה למנכ"ל של איגוד אסאלה), ובשותפות שלהן עם חברת חלאבין קוסמטיקה- חברה לייצור וייצוא מוצרי קוסמטיקה. כל אישה קיבלה גם כן הלוואה מובטחת מהמרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי בשביל שתוכל לשלם את החלק שלה בהקמת העסק.

 

איגוד אסאלה פיתחה 9 מוצרים אשר עברו את תהליך הרישוי של חברת חלאבין, ואת התהליכים המעבדתיים הדרושים והוכיחו שניתן להשיג חיי מדף של שנתיים לכל הפחות. הקבוצה כיום נמצאת בשלבי משא ומתן עם מחלקת המשביר לצרכן (www.new-mashbir.co.il) ובתי המרקחת של ניו פארם (www. Newpharm.co.il) , וצפויים להגיע להסכם בנוגע לזמינות מוצרי אסאלה ב- 85 ערוצים בכל רחבי המדינה. כמו כן, איגוד אסאלה עובד עם מעצב  על תווית המוצר ותהליך האריזה, והיא נמצאת בשלב חיפוש אחר משקיעים וחלקת אדמה ספציפית לעבור אליה ליד פארק התעשייה בעומר. בו עתה, העמותה מנהלת משא ומתן עם משרד החקלאות במטרה להקצות 20 דונמים (4.9 אקר) ליד עומר כדי לשלוט בגדילת הצמחים שהתמציות שלהם דרושות למוצרי אסאלה.  ברגע שהמוצרים מזוהים בשוק הישראלי, רשת ההפצה השייכת לחברת חלאבין תייצא את המוצרים האלו.

 

 

 העבודה השיתופית של נשות אסאלה

 

 פרויקט האריגה בנגב בכפר לאקיה

 

בשנת 2009, המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי מתכנן לסיים את תוכנית המעורבות שלה לחמש שנים עם פרויקט אריגה בדווי בכפר לאקיה בנגב (www.lakiya.org), שהמטרה מאחוריו היא להפוך את עבודת האריגה הלא רווחית של הנשים שם לעסק שיתופי עצמאי כלכלי רווחי ומצליח, לטובתן של קרוב ל- 130 נשים שמעורבות בכל שלבי הייצור: משלב תחילת הטיפול בצמר, אריגת הבגדים,  כיסויים לכריות ונרתיקים, ומכירות. המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי סיפק הדרכה, ייעוץ מקצועי, ועזרה ידנית בתחומי השיווק,  המיתוג, המכירות, הבסיס הארגוני לעסק, התכנית של העסק, גיוס כספים, ורישות.

 

הבעיה המתמשכת הייתה במציאת קמעונאים או חברות במטרה להביא את השטיחים והמוצרים לקליינטורה רצינית בצורה אמינה ובלתי פוסקת. אולם לאחרונה, נחתמו שני חוזים עם שני מפיצים קמעוניים יוקרתיים: טולמנ'ס- חברה לעיצוב פנים וריהוט שתשווק את מוצרי לאקיה בסניפיה בתל-אביב, הרצלייה, בית יהושוע, וירושלים ((www.tollmans.co.il; ורובינסטייל, החברה שתשווק את המוצרים של לאקיה באזורי חיפה. בשנה הזאת, שבה תקבל "האלה אבו שארב" את תפקיד המנכ"לית החדשה, ובה ייפתח מרכז מבקרים חדש ויישום שני חוזי הקמעונות, המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי מאמין שהפרויקט בכפר לאקיה הגיע לשלב הסופי במעבר אל העסק הרווחי. המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי ימשיך לספק ייעוץ, הדרכה, וסיוע ברישות כמה שצריך.

 

 

שטיחי לאקיה 

 

חורה

 

במשך השנתיים האחרונות, המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי הוביל יוזמה בשיתוף פעולה עם משרד התעשייה, המסחר והעבודה, בקרב הקהילה הבדווית בכפר חורה, וסיפק ל-20 השים בדוויות הכשרה בעיבוד טקסטיל, תפירה, וייצור בגדים. הפרויקט כלל הכשרה בעניין התעסוקה, הכשרה בניהול עסקים, עזרה בבניית עסק, והדרכה ממושכת. ארבע משתתפות הקימו כבר עסק שיתופי של עיצוב וייצור אופנה לנשים מוסלמיות;  9 משתתפות הקימו מפעל תפירה, ואחרות התחילו לתפור בגדים באופן אינדיבידואלי מהבית. המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי ומשרד התעשייה מתכננים להמשיך ולספק את הסיוע לעסקים שהקימה יוזמת חורה, עד מחצית שנת 2009.

 

 

קורס בעיבוד טקסטיל, תפירה, וייצור בגדים בכפר חורה בנגב. 

 

רהט

 

המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי הוביל ברהט את פרויקט היזמות והתעסוקה מאז שנת 2006, ובו קיבלו 40 נשים בדוויות הכשרה בחיפוש עבודה ורכישת מיומנות במחשב, או בבניית תוכניות עסקיות ושיטת ניהול עסק, לצד מתן סיוע בהשגת קרדיט דרך קרן ההלוואות "סולם". עד כה, 12 משתתפות הריצו עסקים משלהן (חנויות, בגדים, ספרות, קייטרינג, מסעדות, ותפירה).

 

קצר אל-סרר

 

בשלהי שנת 2008, החלה יוזמת קצר אל-סרר, כפר בדווי בנגב ליד דימונה שהוכר בו הודות לעזרתו של המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי. לאחר ההכרה בו, התחילה עבודת פיתוח הכפר בכל הרמות, תחילה מתשתית החשמל והמים, ועד למוסדות הקהילתיים והעסקים. פרויקט המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי שואף לספק הסמכה, הכשרה בענייני ניהול עסקים, ותמיכה בפיתוח עסקים לנשים יזמיות בעלות פוטנציאל גבוה, כמו כן, לספק הכשרה תעסוקתית מכוונת לנשים שמעוניינות להצטרף לכוח אדם.